- Meteory, Grecja – bajeczne klasztory w górach
- Delfy, Grecja – zwiedzanie wykopalisk
- Ateny, Grecja – zwiedzanie, atrakcje, zabytki
- Korynt, Grecja – zwiedzanie i zabytki
- Epidauros, Grecja – teatr z idealną akustyką
- Tiryns, Grecja – gród – pierwsze małe rozczarowanie
- Mykeny, Grecja
- Tegea, Grecja – ruiny teatru, świątynia Ateny
- Olimpia, Grecja, Peloponez – zabytki, atrakcje, zwiedzanie
Skały wznoszą się na Równinie Tesalskiej, między górami Koziaka i Antihasionu. Na ich szczytach od XI wieku budowano klasztory. Mnisi, którzy decydowali się tam „zamieszkać”, byli zupełnie odizolowani od świata. Do monastyrów nie prowadziły żadne schody ani drabinki. Żywność, jak i sami zakonnicy, byli wciągani specjalnymi linami. Obecnie, dla potrzeb turystycznych, wybudowano podejścia i kolejki linowe. Nadal jednak, w zakonach obowiązują rygory dotyczące ubioru – zasłonięte ramiona, kobiety w długich spódnicach, mężczyźni w długich spodniach – oraz zachowania – np. zakaz obejmowania się. Zarówno spódnice, jak i chusty można wypożyczyć przy wejściu.
Meteory, Grecja – 21 klasztorów
Z 21 dawnych klasztorów, które istniały w Meteorach, dzisiaj zamieszkałych jest tylko sześć: Klasztor Metamorfozy (Duży Klasztor), Warlama, Świętej Trójcy, Świętego Stefana Męczennika, Rusanu oraz Świętego Mikołaja Odpoczywającego. Pozostałych 15 jest odosobnionych.
Zanim wyjaśniła się kwestia dotarcia do Meteor, mieliśmy plany, aby zwiedzić każdy z klasztorów, spróbować dotrzeć do tych już zamkniętych a widoki podziwiać z wnętrza kolejek linowych. Niestety, program wycieczki obejmował dwa klasztory w 3 godziny.
Meteory, Grecja – Klasztor Świętego Stefana
Autobus dowiózł nas pod samo wejście Klasztoru Świętego Stefana Męczennika. To najstarszy z otwartych monastyrów, zamieszkany już przed 1200 rokiem. Obok znajdują się dwa kościoły. Jeden, pod wezwaniem św. Stefana, zbudowany prawdopodobnie w roku 1350 przez mnicha Jeremija, i drugi, pod wezwaniem św. Haralamba, zbudowany przez mnichów Theofanisa i Amwriosiosa w roku 1798. Ściany tego pierwszego zdobią liczne freski. Oczy postaci uszkodzono szablą, wierząc, że w tej części twarzy ukryta jest wiara w Boga i w ten sposób się ją osłabi. W skarbcu klasztoru znajdują się bizantyjskie księgi, stare manuskrypty, złocone pasy z 1778 roku oraz cudowne wotum św. Haralamba.
Meteory, Grecja – Klasztor Metamorfozy
Drugi z klasztorów to Klasztor Metamorfozy. Znajduje się on na najwyższej skale z grupy Meteorów, na wysokości 613 m.n.p.m. i 475 m.w., nad korytem rzeki Pinios. Założycielem monastyru był św. Atanazy. Legenda głosi, że w roku 1380, na skałę przyniósł go orzeł. Jeszcze do roku 1923, dostarczano tu towary linami, a ludzi wciągano w specjalnej siatce. Obecnie, pielgrzymi i mnisi wchodzą do klasztoru wykutymi w skale korytarzami i schodami. Mimo to, mechanizm linowych wciągarek pozostał i do dziś można go oglądać. Wśród muzealnych relikwii podziwiać tu można czaszkę św. Atanazego, cenne ikony oraz małe drewniane krzyże, na których niezwykle precyzyjnie wyryto sceny biblijne. W bibliotece muzealnej znajduje się natomiast około 600 tomów starodruków. Obok znajdują się trzy kościółki: św. Atanazego (przy wyjściu z klasztoru), św. Konstantyna i św. Heleny z roku 1769 oraz św. Jana Proroka z 1600.
W drodze powrotnej pierwszego Meteor zatrzymaliśmy się jeszcze w Dolinie Tembi przy źródle Paraskevi, do którego przybywają pielgrzymi w nadziei na wyleczenie chorób oczu.
Tyle pierwszego dnia zwiedzania. Od jutra tempo musiało już być zdecydowanie szybsze. Przed nami 7 dni i ponad 1500 km niezapomnianej podróży po Grecji…